Меню

Методи визначення місця пошкодження кабелю

Методи визначення місця пошкодження кабелю

Методи визначення місця пошкодження кабелю

Методи визначення місця пошкодження кабелю

Вибір методу визначення місця пошкодження кабелю залежить від характеру ушкодження і перехідного опору в місці пошкодження. Пошкодження в трифазних КЛ можуть бути наступних видів: замикання однієї жили на землю; замикання двох або трьох жив на землю або двох чи трьох жил між собою; обрив однієї, двох або трьох жив без заземлення або заземленням як обірваних, так і необірваних жив; заплывающий пробій, що проявляється у вигляді короткого замикання (пробою) при високій напрузі, і зникає (упливає) при номінальній напрузі.

Характер пошкодження визначають за допомогою мегомметра. Для цього з обох кінців лінії перевіряють:

  • опір ізоляції кожної жили кабелю по відношенню до землі (фазна ізоляція), опір ізоляції жил відносно один одного (лінійна ізоляція);
  • цілісність струмоведучих жил.
У багатьох випадках для визначення місця ушкодження кабелю необхідно, щоб опір у місці пошкодження між жилами або між житловою і оболонкою було як можна менше. Зниження цього перехідного опору до необхідної межі виконують пропалювання ізоляції кенотроном, генератором високої частоти, трансформатором. Процес пропалювання протікає по різному, залежно від характеру пошкодження та стану кабелю. Зазвичай через 15-20 сек. опір знижується до декількох десятків Ом. При зволоженою ізоляції процес проходить більш тривало, і опір вдається знизити до 2000 – 3000 Ом. Процес пропалювання в муфтах проходить довго, іноді кілька годин, причому опір різко змінюється, то знижуючись, то знову зростаючи, поки не встановиться процес і опір не почне знижуватися.

При пошкодженні КЛ попередньо визначають зону ушкодження (відносні методи), і після цього різними методами (абсолютні або картографічні) уточнюють на трасі безпосередньо місце пошкодження. Для більш точного визначення зони пошкодження бажано виконувати з одного кінця КЛ кількома методами, якщо така можливість відсутня, більш точний результат дає вимір одним методів з обох кінців кабелю.

Для визначення зони пошкодження використовують такі основні методи:

a) імпульсний метод;

b) метод коливального розряду;

c) метод петлі;

d) ємнісний метод.

Імпульсний метод

Цей метод застосовується для визначення зони пошкодження кабелю в будь-яких випадках, крім запливаючого пробою, при перехідному опорі до 150 Ом.

Метод заснований на вимірі інтервалу часу між моментами подачі зондувального імпульсу змінного струму і прийому відбитого імпульсу від місця пошкодження. Швидкість поширення імпульсів в кабельних лініях високої та низької напруги величина постійна і дорівнює 160 м/мкс. Тому за часом пробігу імпульсу до місця пошкодження і назад визначають відстань до місця пошкодження кабелю.

Lx = Nx * V/2 = 80 Tx

Вимірювання проводяться приладів рефлектометром РЕЙС-105Р. На екрані приладу є лінія масштабних відміток і лінія імпульсів. За формою відбитого імпульсу можна судити про характер пошкодження. Від'ємне значення відбитий імпульс має при коротких замиканнях і позитивне при обриві жив.

Метод коливального розряду

Цей метод застосовується при запливаючих пробоях кабелів. Для вимірювання на пошкоджену жилу подається від кенотронной випробувальної установки напруження, яке плавно піднімається до напруги пробою. У момент пробою в кабелі виникає розряд коливального характеру. Період коливань визначає відстань до точки пошкодження, так як швидкість електромагнітна хвиля поширюється в кабелі з постійною швидкістю. Вимірювання виконуються рефлектометром РЕЙС-105Р

Метод петлі

Цей метод заснований на вимірюванні опорів за допомогою моста постійного струму. Застосування методу можливе при пошкодженні однієї або двох жил кабелю та наявності однієї здорової жили. При пошкодженні трьох жив можна використовувати жилу поруч прокладеного кабелю. Для цього пошкоджену жилу накоротко з'єднують з цілою з одного боку кабелю, утворюючи петлю. До протилежних кінцях жив приєдную регульовані опору моста.

Рівновагу моста буде за умови:

R1 / R2 = Lx / L + (L - Lx)

Так як опір жили прямо пропорційна її довжині, то

Lx = 2L * R1 /(R1 +R2), де

R1 і R2 – регульовані опори мосту, (Ом);

L – довжина траси;

Lx – відстань до точки пошкодження, (м).

До недоліків цього методу слід віднести великі витрати часу на вимірювання, меншу точність вимірювання, необхідність установки закороток. Тому петлевий метод зараз витісняється імпульсним методом і методом коливального розряду.

Ємнісний метод

Цей метод застосовується для визначення відстані від кінця лінії до місця обриву однієї або декількох жив кабельної лінії шляхом вимірювання ємності кабелю. Метод заснований на вимірюванні ємності обірваної жили з допомогою моста змінного або постійного струму, так як ємність кабелю залежить від його довжини:

a) Обрив однієї жили в трижильний кабель;

b) Схему на постійному струмі: П – потенціометр, Сет – еталонний конденсатор С1 – ємність пошкодженої жили;

c) Схема на змінному струмі.

При обриві жили кабелю без заземлення вимірюється ємність обірваної жили з обох кінців. Вважаючи, що довжина кабелю ділиться пропорційно виміряним ємностей С1 і С2 маємо

С1 / Lx = С2 / L – Lx, де

Lx – відстань до місця обриву;

L – повна довжина лінії.

Тоді

Lx = Д * С1 / (С1 + С2)

Після визначення зони пошкодження в цей район прямує оператор для визначення місця пошкодження. Для цього використовують акустичний, індукційний або метод накладної рамки.

Акустичний метод

Сутність акустичного методу полягає у створенні в місці пошкодження іскрового розряду і прослуховуванні на трасі викликаних цим розрядом звукових коливань, що виникають над місцем ушкодження. Цей метод застосовують для виявлення на трасі всіх видів ушкодження з умовою, що в місці пошкодження може бути створений електричний розряд. Для виникнення стійкого іскрового розряду необхідно, щоб величина перехідного опору в місці пошкодження перевищувала 40 Ом.

Чутність звуку з поверхні землі залежить від глибини залягання кабелю, щільності ґрунту, виду ушкодження кабелю і потужності розрядного імпульсу. Глибина прослуховування коливається в межах від 1 до 5 м. Застосування цього методу на відкрито прокладених кабелях, кабелях в каналах, тунелях не рекомендується, так як з-за хорошого поширення звуку по металевій оболонці кабелю можна допустити велику помилку у визначенні місця пошкодження.

В якості генератора імпульсів застосовується кенотрон з додатковим включенням в схему високовольтних конденсаторів і кульового розрядника. Замість конденсаторів можна використовувати ємність непошкоджених жил кабелю. В якості акустичного датчика використовують датчики пьеза – або електромагнітної системи, що перетворюють механічні коливання ґрунту в електричні сигнали, що надходять на вхід підсилювача звукової частоти. Над місцем ушкодження сигнал найбільший.

Індукційний метод

Цей метод застосовують для безпосереднього знаходження на трасі кабелю місць пошкодження при пробої ізоляції жил між собою або на землі, обриві з одночасним пробоєм ізоляції між жилами або на землі, для визначення траси і глибини залягання кабелю, для визначення місця розташування з'єднувальних муфт.

Сутність методу полягає у фіксації з поверхні землі за допомогою адміністратора рамки характеру зміни електромагнітного поля над кабелем при пропусканні по ньому струму звукової частоти (800 – 1200 Гц) від часток ампера до 20 А залежно від наявності перешкод і глибини залягання кабелю. ЕРС, що наводиться в рамці залежить від струморозподілу в кабелі і взаємного просторового розташування рамки і кабелю. Знаючи характер зміни поля, можна при відповідній орієнтації рамки визначити трасу і місце пошкодження кабелю. Більш точні результати одержують при проходженні струму по ланцюгу «жила – жила», для цього випалюванням однофазні замикання переводять у двох і трифазні або створюють штучну ланцюг «жила – оболонка кабелю», разземляя останню з двох сторін і підключаючи генератор до жилі та оболонці кабелю.

Силові лінії поля струму «жила – земля» являють собою концентричні кола, центром яких є вісь кабелю. (після одиночного струму).

При використанні ланцюга «жила – жила» струм, що йде по прямому і зворотному проводах, створює два концентричних магнітних полів, що діють у протилежних напрямках (поле пари струмів). При розташуванні жив в горизонтальній площині результуюче поле на поверхні землі найбільше, а при розташуванні жив у вертикальній площині – найменшу. Оскільки кабелі мають скрутку жив , то в рамці, розташованої вертикально переміщується вздовж трас кабелю будуть індукуватися ЕРС, що змінюється від мінімуму при вертикальному розташуванні жив, до максимуму при горизонтальному розташуванні жив.

При знаходженні пошкодження необхідно пам'ятати, що сигнал за місцем пошкодження загасає на відстані не більше половини кроку. Використовуючи цей метод визначають трасу кабелю, місце розташування з'єднувальних муфт щодо посилення звучання в телефоні через збільшеного відстані між жилами, захисну металеву трубу по різкого зменшення рівня звуку, так як труба є екраном і глибину прокладки кабелю. Для визначення глибини прокладки кабелю спочатку знаходять лінію траси кабелю і проводять межу. Потім, маючи в своєму розпорядженні вісь рамки під кутом 45 градусів до вертикальної площини, що проходить через вісь кабелю, до моменту відсутності в рамці індукованого ЕРС. Відстань від цього місця до траси, зазначеної рисою, дорівнює глибині залягання кабелю.

Метод накладної рамки

Цей метод застосовують для безпосереднього виявлення місця пошкодження кабелю. Метод зручний при відкритому прокладанні кабелю; при прокладці в землі необхідно відкрити кілька шурфів в зоні пошкодження. Метод заснований на тому ж принципі, що і індукційний. Генератор підключають до жили і оболонці або між двома жилами. На кабель накладають рамку і повертають її навколо осі. До місця пошкодження будуть прослуховуватися два максимуми і два мінімуми сигналу від поля пари струмів. За місцем ушкодження при обертанні рамки буде прослуховуватися монотонний сигнал, обумовлений магнітним полем одиночного струму.

Заявка для оптових покупців

Залиште свої дані, ми з вами зв'яжемося!

Наші переваги:

  • Великий досвід
  • Найкраща якість серед конкурентів
  • Велика команда професіоналів
  • Швидке і сучасне виробництво

Замовити дзвінок

Оберіть зручну для вас мову вебсайта
Перейти на російську
Наш вебсайт збереже ваш вибір

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб ваше користування сайтом було зручнішим.
Дізнатися більше про файли cookie та з Політикою використання cookies. Натискаючи ОК, ви погоджуєтесь з нею.